Strona głównaFakty i mity o namiotach
9x15 HALA MAGAZYNOWA
Netto: 23,500,00 zł
Brutto: 28,905,00 zł
Tunel foliowy 2x3 m
Netto: 308,94 zł
Brutto: 380,00 zł
Gumka do namiotu długa - 100szt
Netto: 150,00 zł
Brutto: 184,50 zł
BOK Z OKNEM 2x2 z gumkami
Netto: 130,08 zł
Brutto: 160,00 zł
BOK 2x2 z gumkami
Netto: 113,82 zł
Brutto: 140,00 zł
5x15 HALA MAGAZYNOWA
Netto: 14,990,00 zł
Brutto: 18,437,70 zł
5x10 HALA MAGAZYNOWA
Netto: 13,500,00 zł
Brutto: 16,605,00 zł
Torba na rurki 210cm
Netto: 260,00 zł
Brutto: 319,80 zł
Torba transportowa 120x80x50
Netto: 284,55 zł
Brutto: 350,00 zł
4x8 NAMIOT MAGAZYNOWY
Netto: 11,788,62 zł
Brutto: 14,500,00 zł

Fakty i mity o namiotach

Jeżeli macie jakieś nurtujące pytania, które pomogą Wam wyjaśnić pewne kwestie związane z namiotami i halami namiotowymi - piszcie biuro@sezonmax.pl - na pewno udzielimy wyczerpującej odpowiedzi.


 

Poniżej najczęściej pojawiające się pytania od naszych klientów: 1. Wady i zalety namiotów.


  Zaletą namiotów jest niższy koszt zakupu od budynków stałych oraz możliwość montażu praktycznie w każdym miejscu. Przede wszystkim są to hale namiotowe bez pozwolenia na budowę. Wadą lżejsza i mniej odporna konstrukcja na warunki atmosferyczne od budynku stałego.

 2. Jaki namiot na całoroczny magazyn, jako namiot cateringowy sezonowy, a jaki na stoisko handlowe?


  - stoisko handlowe polecamy: namioty ekspresowe, o wybranej przez Państwa konstrukcji; dostępna konstrukcja aluminiowa, konstrukcja stalowa i konstrukcja typu mix – mieszana. Tu zaliczane są np. namioty ekspozycyjne, namioty straganowe, namioty bazarowe czy namioty targowe.


  - na namioty cateringowe polecamy: namioty PE Classic oraz PVC klasy Classic PLUS i Premium,

   

  - a na namioty magazynowe: namioty PVC klasy Premium, Premium PLUSProfessional czyli tzw namioty podwyższone (hale XXL ), Professional Plushale typu WIKING – niezwykle odporne na warunki atmosferyczne oraz hale wielkometrażowe stalowe i hale namiotowe aluminiowe, czyli w tym wypadku są to tzw. hale namiotowe całoroczne 1. Jak wybrać namiot i na co zwracać uwagę przy zakupie?


  Przede wszystkim potrzebna jest odpowiedź na pytanie w jakim celu będziemy wykorzystywać namiot, najlepiej w rozmowie ze sprzedawcą opowiedzieć o wymaganiach i potrzebach wobec namiotu, to pomoże w doborze.
  Wystarczy określić czy potrzebujemy hale namiotowe imprezowe, namioty handlowe szybkiego montażu czy np. hale namiotowe do jazdy konnej, hale namiotowe pod myjnie, bądź namioty ogrodowe na warzywa.

  Mamy w swej ofercie namioty halowe wystawiennicze, namioty bankietowe, namioty magazynowe, hale namiotowe gastronomiczne. 1. Kiedy bardziej opłaca się wynająć namiot a nie kupić?

   

Wynajem namiotu opłaca się wtedy gdy potrzebujemy go na krótki okres czasu (kilka dni, tygodni), czyli np. na takie wydarzenia okolicznościowe jak:

 • wesela, urodziny, imprezy jubileuszowe

 • festyny, imprezy firmowe, plenerowe, eventy

 • tymczasowe zadaszenia robót budowlanych, robót ziemnych, wykopalisk

   

oraz gdy nie mamy możliwości przechowywania złożonego namiotu

lub na długi okres wynajmu kiedy potrzebujemy hale wielkopowierzchniową, bardzo wytrzymałą na warunki, a jednocześnie cena zakupu hali namiotowej nowej jest na chwilę obecną dla nas nieosiągalna, przy czym warto zaznaczyć, że zdarza się okazja, iż mamy do sprzedania hale namiotowe używane. 1. Odporność namiotu na wiatr, jak zabezpieczyć i ewentualnie wzmocnić namiot?

   

Namiot przy silnym wietrze powinien być zdemontowany, namioty wytrzymują napór wiatru ok 60 - 80km/h, a Namioty typu Wiking ok 100km/h. Dodatkowe naciągi linowe oraz prawidłowe zakotwienie wzmacniają możliwości wytrzymałościowe namiotów. 1. Ile sezonów wytrzyma namiot i jak o niego dbać?

   

Namiot musi przechodzić okresową kontrolę, sprawdzić trzeba stan naciągów linowych konstrukcji, stan gum naciągających plandekę, oraz stan dokręcenia śrub montażowych. Konstrukcje namiotowe pod warunkiem prawidłowego odśnieżania praktycznie się nie starzeją, plandeki PVC 500 wytrzymują do 4 lat, PVC 600 z powłoką UV do 6lat 1. Ile trwa montaż hali namiotowej?

   

Montaż hali namiotowej w zależności od rozmiaru trwa od 2 do 12 godzin 1. Czy na każdym podłożu można rozstawić namiot?

   

Namiot można postawić praktycznie na każdym podłożu, ale im dłużej namiot ma być wykorzystywany w jednym miejscu tym podłoże powinno być stabilniejsze. 1. Jak przygotować podłoże pod montaż namiotu? Jak się go kotwi?

   

Podłoże powinno być w miarę utwardzone i stabilne, dopuszczalne są małe nierówności w terenie, musi zapewnić dobre trzymanie kotew namiotu, na betonie są to kotwy rozporowe a na większości innych kotwy z prętów żebrowanych. 1. Jak wygląda montaż namiotu? Czy jesteśmy w stanie rozstawić go samodzielnie, czy lepiej zamówić odpowiedni montaż?

   

Mniejsze konstrukcje można rozstawić samodzielnie, do większych, gdy nie ma się odpowiedniej ekipy, lepiej zamówić montaż, gdyż często niewłaściwy montaż pogarsza właściwości wytrzymałościowe namiotu. 1. Czy każdego rodzaju namiot może być postawiony bez zezwolenia?

   

Namiot jest lekką konstrukcją nie związaną z podłożem na trwałe i nie wymaga pozwoleń na budowę, ale powinien być zgłoszony jako budowla tymczasowa na tzw. pozwolenie czasowe na 120 dni. Po tym okresie składa się ponownie taki wniosek.

Patrz pkt. Hale namiotowe a pozwolenie na budowę. 1. Jakie są możliwości dostosowania i modyfikacji do potrzeb klienta?

   

Dodatkowe elementy wyposażenia namiotów to: bramy z kurtyną przesuwną (punkt 13) w ścianach bocznych (o szerokości 2 lub 4m) i ścianach wjazdowych (wjazdy od 2 do nawet 7m), dodatkowe słupy we wjazdach lub namiocie podnoszące wytrzymałość na śnieg, dodatkowe punkty mocowań pasów maskujących, liny napinające namiot na narożach namiotu. 1. Czy można zrobić wejście na bocznej ścianie, tzn na długości namiotu?

   

Plandeki ściany bocznej są łączone co 2m (2,14m –namiot 8x15) więc można odpinać poszczególne elementy plandeki lub zrobić wejście z plandeką przesuwaną o szerokości 2m lub nawet 4m stosując odpowiednie wzmocnienie konstrukcji i usunięcie jednego ze słupów bocznych. 1. Czy można podwyższyć namiot o np 30cm?

   

Jest to możliwe, choć zawsze zalecany jest zakup wyższej konstrukcji odpowiednio obliczonej do danej wysokości ściany bocznej. 1. Czy można w środku namiotu wstawić ściankę działową z plandeki?

   

Oczywiście, można na zamówienie zrobić taką ściankę działową.

Często też klienci pytają np. o namioty ogrodowe z moskitierą – co do modyfikacji to w zasadzie nie ma ograniczeń, świadczymy takie usługi na specjalne zamówienie klienta. 1. Czy można zrobić namiot z mieszanym poszyciem: plandeka, blacha?

   

Namioty mogą mieć boki z blachy lub plandeki, a poszycia dachu z plandeki. 1. Czy można połączyć namioty?

   

Namioty można łączyć szczytami (węższą stroną) oraz dłuższymi bokami za pomocą odpowiednich rynien połączeniowych zapewniających odpływ wody. Łącznie namiotów jeden obok drugiego na dłuższym boku jest niezalecane na zimę z powodu braku możliwości odśnieżenia. 1. Czy można zabezpieczyć się przed śniegiem?

   

Śnieg powinien być usuwany poprzez ogrzewanie namiotu lud strącanie śniegu od środka. Namiot można też doposażyć na zimę w dodatkowe słupy, które zmniejszą rozpiętość namiotu, co niewątpliwie wzmocni całkowitą wytrzymałość konstrukcji. 1. Czy można ogrzać namiot w zimie?

   

Namiot można ogrzać nagrzewnicami olejowymi lub elektrycznymi z odprowadzaniem spalin na zewnątrz. W naszym sklepie internetowym posiadamy nagrzewnice bardzo dobrej jakości np. firmy Master. 1. Jak najlepiej umyć plandekę?

   

Plandekę można myć myjką wysokociśnieniową z dodatkiem środków myjących do plandek lub gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 1. Jak konserwować namiot?

   

Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiednie napięcie pokryć plandekowych oraz naciągów linowych. 1. Rozpruta plandeka, czy da się ją skleić?

   

Każdą uszkodzoną plandekę można zgrzać odpowiednim urządzeniem oraz skleić specjalistycznym klejem. 1. Czy halę namiotową trzeba odśnieżać, czy śnieg sam się zsunie?

   

Część śniegu zsuwa się sama, ale trzeba na bieżącą monitorować obciążenie konstrukcji śniegiem i w razie potrzeby zrzucać zalegający śnieg lub podgrzewać wnętrze namiotu. 1. Czy zawalony lub uszkodzony namiot da się odbudować?

   

Oczywiście, każdy uszkodzony element konstrukcji jest wymienialny, a plandeki da się naprawić.Sprawdź, czy namiot podlega podatkowi od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 ze zm.) w art. 1a ust. 1 stanowi, że budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Za budowlę natomiast jest uważany każdy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.W sprawie (I SA/Sz 844/05) organy podatkowe wskazały, że przykrycie namiotowe nie jest ani budynkiem ani budowlą w rozumieniu art. 1a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jak również w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Jest to tymczasowy obiekt budowlany określony w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, do którego nie ma zastosowania art. 1a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podobnie Stwierdził Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 12 grudnia 2012 r. (I SA/Gd 943/12).

W myśl bowiem art. 2 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, do których ustawa ta zalicza:

grunty (pkt 1),
budynki lub ich części (pkt 2) oraz
budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (pkt 3).
Zawarte w art. 1a pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy definicje budynku i budowli odsyłają do definicji zawartych w Prawie budowlanym, rozumiejąc jednak pod pojęciem budowli obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury.

Z kolei zawarta w art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego definicja obiektu budowlanego w punkcie b) cytowanego przepisu określa tym mianem – między innymi – budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami; rozbudowana definicja opisowa pojęcia "budowla" zawarta jest w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, gdzie obok wyszczególnienia obiektów budowlanych, których trwałe związanie z gruntem jest oczywiste (jak: lotniska, drogi, linie kolejowe), wymienia się także obiekty, których trwałe związanie z gruntem oczywiste nie jest (jak urządzenia reklamowe), w tym wypadku definicję jednak uzupełniając warunkiem trwałego związania z gruntem.

Należy dodać, że zawarta w art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego definicja budynku także zawiera warunek trwałego związania takiego obiektu budowlanego z gruntem, w przeciwieństwie do określonej w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego definicji tymczasowego obiektu budowlanego, którym jest obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowej, obiekty kontenerowe.

Mimo widocznego braku konsekwencji ustawodawcy w definiowaniu rozważanych pojęć nie budzi jednak wątpliwości konstatacja, że konieczną cechą budowli, zarówno w rozumieniu Prawa budowlanego, jak i w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest trwałe połączenie takiego obiektu z gruntem – w przeciwieństwie do tymczasowego obiektu budowlanego, który trwale połączony z gruntem nie jest i za który uważa się, między innymi, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowej oraz obiekty kontenerowe.

Przenośna hala namiotowa, nie stanowi zatem budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, nie jest także budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 i art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, mieszcząc się jedynie w definicji tymczasowego obiektu budowlanego. Tym samym nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 czerwca 2011 r. (I SA/Łd 509/11):

"Przyjęcie, że do ogólnego zbioru budowli opisanego we wskazanym wyżej artykule wchodzi także tymczasowy obiekt budowlany, poprzez zawarty w jego treści kwalifikator "budowlany", jest rozumowaniem nieuprawnionym, albowiem gdyby ustawodawca podatkowy chciał ażeby tak było, to wyraźnie by o tym postanowił w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa ta, jako akt prawny autonomiczny, zawiera własne definicje, a te, zaczerpnięte z innych gałęzi prawa, nie mogą powodować, że stanie się ona zbiorem norm prawnych o charakterze otwartym, kształtowanym przez inne dziedziny prawa, albowiem utraciłaby w ten sposób swój charakter, o którym wyżej mowa." (podobnie także wyrok WSA z dnia 6 grudnia 2005 r., I SA/Rz 216/05, wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 października 2012 r., I SA/Kr 1363/12 oraz wyrok NSA z dnia 8 maja 2007 r., II FSK 658/06).

Podobnie Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przenośny pawilon handlowy, będąc tymczasowym obiektem budowlanym niepołączonym trwale z gruntem, nie może stanowić budowli, a tym samym nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości (wyrok z 22 grudnia 2011 r., II FSK 2082/11). Nie ma przy tym żadnego znaczenia, że przedmiotowy namiot został ujęty w ewidencji środków trwałych spółki, o wyłączeniu go spod opodatkowania przesądzają bowiem wskazane wyżej przepisy ustawy podatkowej.
http://ekspertax.pl/podatki/podatek-od-nieruchomosci/item/2166-namiot-a-podatek-od-nieruchomo%C5%9Bci.html
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/10970,czy_przedsiebiorca_musi_placic_podatek_od_namiotow.html


Przejdź do panelu Kreator
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.